SPOLEČNOST

Zmrzlinu můžou i pacienti s ALS. Crème de la Crème pořádá výstavu fotek spolku ALSA

V pražském zmrzlinovém salonu Crème de la Crème na Národní může veřejnost navštívit vernisáž snímků fotografa Jakuba Joachima, které fotil pro letošní charitativní kalendář spolku ALSA. Fotky, ze kterých vyzařuje nádherná atmosféra, přirozenost a přátelství, zachycují vzácná setkání pacientů s významnými osobnostmi. Výstava potrvá od 25. dubna až do 26. června. Jejího zahájení se zúčastnil i zpěvák David Kraus.

Hlavním tématem fotografií jsou přirozené momenty ze setkání pacientů a známých osobností. “Dlouho jsme v Alse uvažovali o tom, jak na fotku dostat osobnosti, které nás podporují, spolu s pacienty, a zároveň zachovat jejich přirozenost. Jsme proto moc vděční fotografovi Jakubovi Joachimovi, který se našeho přání nezalekl. Sám přišel s nápady a možnostmi, jak vytvořit ty nejkrásnější fotografie, ze kterých vyzařuje i přes těžkou a nevyléčitelnou diagnózu nádherná atmosféra,“ říká o focení kalendáře ředitelka spolku Alsa Eva Bezuchová.

Zahájení vernisáže se zúčastnil i zpěvák David Kraus, který Alsu podporuje už od samého začátku a sám je součástí jedné z fotek s pacientkou Lenkou. „Pro mě jsou všichni z Alsy a vlastně i spousta pacientů už skoro rodina,“ popsal svůj vztah ke spolku David Kraus. „Přijde mi skvělá spolupráce zmrzlinárny a Alsy, protože zrovna zmrzlinu si můžou vychutnat i pacienti s ALS v jakémkoliv stadiu nemoci,“ dodal Kraus k vernisáži fotek v Creme de la Creme.

Pacienti se smrtelným onemocněním ALS postupně ztrácí možnost pohybu a tím i možnost kontaktu s okolním světem, protože i oblékání je pro ně náročné. O to důležitější je péče o jejich duševní zdraví, aby neztratili motivaci bojovat. Setkání se známou osobností je pro nemocné ohromným zážitkem, na který se těší dlouho dopředu, a dlouho poté na ten moment vzpomínají.

Foto: Marek Volf pro ALSA z.s.